JAN PAWEŁ II – ŚWIĘTY OD POEZJI
 
„Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie”… Te słowa świętego Jana Pawła II zdawało się słyszeć, przekraczając 26 października br. próg salki teatralnej Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie. Tego dnia odbył się tam bowiem XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy poświęcony twórczości Świętego Papieża. Jego portret, znajdujący się na scenie, przypominał, że młodzież jest wciąż ważna dla świętego, zaś uczniowie szkół średnich ponownie go nie zawiedli, przystępując licznie do recytacji. Jakby wzięli do serca słowa Jana Pawła II, że „poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić”.
Najpiękniejszą recytacją okazał się fragment dramatu Przed sklepem jubilera, zaprezentowany przez Justynę Bożewicz. Uczestnicy jury, i zapewne znaczna część publiczności, mogła odnieść wrażenie, że utwór posiadający podtytuł Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat została napisana przez Karola Wojtyłę specjalnie dla uczennicy II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Wyznania kobiety, której przed chwilą oświadczył się wyśniony mężczyzna, nie mogły nie wywołać dreszczu emocji: 
 
odwrócił się i rzekł:
<< czy chcesz być moją towarzyszką życia? >>
Tak powiedział. Nie powiedział: czy zechcesz być moją żoną,
ale: moją towarzyszką życia.
Było więc przemyślane to, co zamierzał powiedzieć. 
Mówił to zaś patrząc przed siebie, jakby się lękał wówczas
czytać w moich oczach, a równocześnie jakby chciał zaznaczyć,
że przed nami jest jakaś droga, której kresu nie widać
jest lub przynajmniej może być, jeśli na jego prośbę ja odpowiem „tak”.
 
Odpowiedziałam „tak” – nie od razu,
ale po upływie kilku minut,
a jednak nie mogło być w ciągu tych minut żadnej refleksji,
nie mogło też być żadnej walki motywów.
 
Drugie miejsce przypadło ex aequo Mateuszowi Krzywińskiemu z II LO i Radosławowi Kondrackiemu z ZST. Licealista deklamując Myśl jest przestrzenią dziwną, przywołał biblijnego Jakuba, który wracając do rodzinnej ziemi przez pustynię, zatrzymał się nocą nad strumieniem i tam znalazł go Bóg:
 
I nagle, gdy noc już zupełna stopniowo zgasiła oczy
owiec, a potem wielbłądów, a potem dzieci i żon,
Jakub z masywem swej wiedzy pozostał zupełnie samotny,
lecz czuł, że ktoś go ogarnia i że nie ruszy się stąd.
 
Z kolei uczeń technikum, deklamując Robotnika z fabryki broni, podkreślił jego dylematy:
 
Nie wpływam na losy globu, nie wszczynam wojen. 
Czy idę z Tobą, czy przeciw Tobie - nie wiem. 
Nie grzeszę. 
Dręczy mnie właśnie to, że nie ja wpływam i nie ja grzeszę 
że toczę drobne zakrętki i gotuję fragmenty zniszczeń, 
(…) Świat, który tworzę, nie jest dobry - lecz ja nie tworzę złego świata! 
Czy to wystarcza? 
 
Trzecim miejscem na podium podzieliły się Julia Smoleńska i Martyna Leszczyńska z II LO. Pierwsza z nich w oryginalny, wyrazisty sposób zaprezentowała Rozważania ponowne, natomiast druga sportretowała słowami uczucia zawarte we fragmentach utworu Matka.
Wyróżnieniami uhonorowane zostały również uczennice II LO: Monika Pawłowska za deklamację utworu Stanisław i Paulina Karycka dzieląc się z publicznością emocjami kłębiącymi się Przed sklepem jubilera. 
Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Zarząd Powiatu w Augustowie oraz niżej podpisany, który wspólnie z Panią Dorotą Dzieniszewską miał zaszczyt zasiadać w jury.
Szczególne podziękowania należy złożyć na ręce pomysłodawców i organizatorów Konkursu: wspomnianej szkolnej pedagog Pani Dorocie Dzieniszewskiej i dyrektorowi szkoły Panu Maciejowi Oleksemu, a także opiekunom młodzieży: Pani Dorocie Prokop i Panu Tomaszowi Choroszewskiemu z II LO, oraz Panu Wiesławowi Sulewskiemu z  ACE. 
A nad wszystkimi, nie tylko wymienionymi osobami, czuwał ten, który od czternastu lat jest nie tylko gościem, lecz prawdziwym gospodarzem konkursu – Jan Paweł II, który obiecał, że spotka się z nami za rok. A komu jak komu, ale świętemu wierzyć można w ciemno. 
 
Erazm Stefanowski