Zespół Szkół Technicznych
im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie

Dnia 1 marca w Augustowie odbyły się Ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy, którzy w czasie i po II wojnie światowej przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu systemowi komunistycznemu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną o godz. 12:00 w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w intencji Żołnierzy Wyklętych. Mszy świętej przewodniczył Ks. Bp. Romuald Kamiński - biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Pamięć poległych żołnierzy uczcili zaproszeni goście: premier RP pani Beata Szydło, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pani Anna Maria Anders. 

Naszą szkołę godnie reprezentował poczet sztandarowy w podwójnym składzie: Ewelina Muczyńska i Sylwia Halicka obie z klasy II TOT, Rafał Chodorowski z klasy III TOT oraz Agata Gliniecka i Martyna Rutkowska obie z klasy II TŻiUG i Bartosz Kaczanowski z klasy III TOT. W uroczystości wzięli udział pan dyrektor Jerzy Daniłowicz i pani Elżbieta Bartoszewicz.

Po mszy świętej wszyscy przeszli ulicą Mostową pod pomnik Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954. Burmistrz miasta Augustowa pan Wojciech Walulik powitał wszystkich zgromadzonych, a następnie krótkie przemówienia wygłosili: premier RP pani Beata Szydło, pan Jarosław Zieliński oraz pani Anna Maria Anders.

Po wystąpieniach odczytano apel poległych i oddano honorową salwę na cześć Żołnierzy Wyklętych.

Na zakończenie przedstawiciele władz złożyli wieńce pod pomnikiem.

 

Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych
Dzień Żołnierzy Wyklętych