Zespół Szkół Technicznych
im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie

"Pomożesz? Bo możesz - masz to w genach"

W dniach 13-20.12.2016 r. p. Anida Lewczuk, p. Dorota Dzieniszewska i p. dyrektor Maciej Oleksy odwiedzali Gimnazjalistów z Powiatu Augustowskiego w ramach projektu "Komórkomania". Pierwsze skojarzenie ze słowem komórkomania większości młodzieży nasuwała się z telefonem czy smartfonem, ale były również i trafne skojarzenia, które kojarzyły się po prostu z komórką ludzką.

Projekt "Komórkomania" skierowany jest do młodzieży szkolnej. Celem tego projektu jest uświadomienie jak ważne są przeszczepy komórek macierzystych. Podczas spotkań z Gimnazjalistami spotkaliśmy się z otwartością i zaangażowaniem młodzieży w proces uświadamiania już od najmłodszych lat jak ważne są przeszczepy. Podczas projektu obalaliśmy mity związane z pobraniem szpiku.

Wiele osób żyje jeszcze w świadomości, że szpik pobierany jest z kręgosłupa co jest nieprawdą. W 80% przypadków szpik pobiera się metodą aferezy, czyli odseparowania komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wygląda to bardzo podobnie do oddawania krwi, tylko jest to proces który trwa od 3. do 5. godzin, ale pobierane są przez separator same komórki macierzyste, a pozostałe składniki krwi wracają ponownie do organizmu. Drugim sposobem poboru komórek macierzystych jest pobór z talerza kości biodrowej i komórki są pobierane są w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wtedy trwa około godziny, a następnego dnia opuszcza się klinikę i wraca do domu. Po zabiegu niektórzy dawcy odczuwają ból porównywalny do stłuczenia.

Każdy chętny, który ma minimum 18 lat a nie wiecej niż 55, może zarejestrować się na stronie dkms.pl i zamówić bezpłatne "pałeczki" do poboru materiału genetycznego. Dodać trzeba, że w Polsce jest ponad milion potencjalnych dawców, z czego ok. 5% zostało realnymi dawcami komórek  macierzystych. 

W Zespole Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego na wiosnę przyszłego roku będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca, podczas przygotowywanego "Dnia Dawcy". 

Oto lista szkół, które wzięły udział w projekcie, w kolejności odwiedzania:

Zespół Szkół im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach, Gimnazjum w Zespole Szkół w Bargłowie Kościelnym, Zespół Szkół w Nowince, Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie, Zespół Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie, Zespół Szkół Samorządowych nr 2 w Augustowie. 

Wielkie podziękowania należą się wszystkim Dyrektorom wyżej wymienionych szkół za otwartość i zrozumienie problemu.

Uczniowie otrzymali od nas wypieczone przez naszych uczniów z branży gastronomicznej różnego rodzaju choinki, gwiazdki i inne smaczne rzeczy.