Zespół Szkół Technicznych
im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie

POEZJA I PROZA JANA PAWŁA II – SPOSÓB NA PRZYJAŹŃ ZE ŚWIĘTYM

Osiem błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa podczas Kazania na górze dwa tysiące lat temu jeszcze się nie zestarzało. Wręcz przeciwnie, nabrało ono świeżości właśnie podczas ósmej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy świętego Jana Pawła II.

Odbył się on we wtorkowy poranek 18 października br. w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie.

Wzięło w nim udział kolejne pokolenie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, co zaowocowało nowymi, doskonałymi, wrażliwymi recytacjami. Gwoli prawdy trzeba przyznać, że wszyscy uczniowie, którzy podjęli rękawicę i włożyli serce w interpretację tekstów świętego Jana Pawła II, jeszcze przed rozpoczęciem konkursu mogli czuć się zwycięzcami. Głębia filozofii, teologii czy antropologii oraz zwykłego, prostego zawierzenia Bogu, płynąca z twórczości papieża Polaka pokazała, że młodzież potrafi zainteresować się, a nawet zachwycić, świętością.

Jan Paweł II, którego obecność w sali teatralnej można było odczuć na własnej skórze, choćby w postaci ciarek, przechodzących po plecach podczas deklamacji, z pewnością uśmiechał się do wszystkich uczestników. Liczna konkursowa frekwencja to doskonały przykład, że patron młodzieży nie patrzy na nas z góry i nie siedzi w niebie z założonymi rękoma, ale wciąż wspiera młode talenty w drodze do świętości. Teraz pisze swój nowy, nieziemski życiorys, przypominając, że choć nie jesteśmy aniołami i nie spacerujemy boso po całunie chmur, to wszyscy jesteśmy powołani do świętości.

Moc, siłę i wielkość Boga słychać było nie tylko w wypowiadanym głośno i wyraźnie słowie, ale także między wersami: w chwili zamyślenia, zawieszenia głosu czy zatrzymania w pół oddechu recytatorów. Milczenie jest przecież odbiciem cierpliwości i pokory Boga.

Najpiękniejsze recytacje, co staje się pomału tradycją, zaprezentowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, którzy w komplecie otrzymali wszystkie nagrody.

Zwycięzcą okazał się Dawid Sujata, drugie miejsce przypadło jego koleżance Katarzynie Skibickiej, a trzecie Wiktorii Nikolopoulou. Wyróżnienia otrzymały Martyna Sokołowska i Justyna Kuryło. Opiekunem nagrodzonych był Pan Tomasz Choroszewski. Słowa wdzięczności należą się także Panu Wiesławowi Sulewskiemu, który od wielu lat przygotowuje do recytacji uczniów Augustowskiego Centrum Edukacyjnego oraz pomysłodawcom konkursu: pedagog szkolnemu z Zespołu Szkół Technicznych Pani Dorocie Dzieniszewskiej oraz dyrektorowi szkoły Panu Maciejowi Oleksemu.

Jury, w którego składzie zasiadła Pani Dorota i niżej podpisany, zauroczone było recytacjami do tego stopnia, że po wręczeniu nagród poprosiło osoby z podium o ponowne zaprezentowanie utworów świętego. Dzięki temu czas znowu się zatrzymał, a Jan Paweł II z uśmiechem sypnął na obecnych garść błogosławieństwa. I to prosto z nieba.

Nagrody wszystkim uczestnikom ufundował Powiat Augustowski oraz Ks. Marian Szewczyk, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie. Największym trofeum pozostała jednak przyjaźń ze świętym Janem Pawłem II.


Erazm Stefanowski

VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II
VIII Powiatowy Konkurs Poezja i Proza św. Jana Pawła II